Rodzice pasjonaci i eksperci

ROK 2023/2024

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

23 lutego 2024r. uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez dietetyka- mamę Krzysia. Dowiedzieli się czym zajmuje się dietetyk oraz jak należy zdrowo się odżywiać. Dzieci wiedzą już jakie produkty bogate są w witaminy i minerały, a tym samym korzystne są dla zdrowia a jakich zdecydowanie należy unikać.

*****

ROK 2021/2022

Dzięki uprzejmości mamy Maksa z klasy 1c, wszyscy uczniowie klas pierwszych utrwalili sobie prawidłowy chwyt ołówka, dowiedzieli się dlaczego odpowiednie trzymanie narzędzia pisarskiego jest ważne oraz jak należy prawidłowo siedzieć na krzesełku. Zobaczyli, różne kolorowe nakładki, dzięki którym łatwiej o prawidłowy chwyt i piękniejsze pismo. Wiedzą jak poprzez zabawę, wspomagać pracę swoich dłoni. Dziękujemy i polecamy Centrum Terapii i Ruchu

*****


ROK 2019/2020

SPOTKANIE Z DIABETOLOGIEM

7 listopada w klasie 3 a w ramach programu „Rodzice pasjonaci” odbyło się spotkanie z mamą Maćka, która jest lekarzem diabetologiem.
Pani doktor opowiadała o pracy trzustki i jej wpływie na nasze zdrowie.
Współczesne badania wskazują, że nasze zdrowie aż w 50% zależy od nas. Możemy uniknąć lub zmniejszyć ryzyko wielu chorób, zdrowo się odżywiając i prowadząc aktywny tryb życia. Uczniowie mogli zobaczyć, jak funkcjonuje glukometr, pen do podawania insuliny, a także dostali ulotki promujące zdrowy styl życia.

*****

ROK 2018/2019

ANATOMIA CZŁOWIEKA

W oddziale przedszkolnym Żabek oraz klasie 2a odbyło się spotkanie z lekarzem. Mama Adasia i Kasi przeprowadziła warsztaty, na których dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat budowy własnego ciała.
Wykorzystały w praktyce stetoskop i termometr. Było bardzo ciekawie.

*****

ROK 2017/2018

AUSTRALIA

Dziś do klasy 3b przyszedł tata Jasia, pan Tomasz Czarnecki, który opowiadał o swojej pasji jaką jest podróżowanie. Pokazał nam zdjęcia z wyprawy do Australii. Uczniowie mogli wspólnie przeżyć wspaniałą wyprawę.

*****

ROK 2016/2017

SPOTKANIE Z HIMALAISTĄ

Podczas wycieczki trzydniowej w Tatry uczniowie klasy V B mieli okazję spotkać się z polskim himalaistą Januszem Gołąbem, który opowiedział uczniom o swojej wspinaczkowej pasji, odsłaniając przed nimi tajniki tego ekstremalnego sportu.
Uczniowie zobaczyli nie tylko wiele zapierających dech w piersiach zdjęć,ale mogli także z bliska pooglądać, a nawet dotknąć profesjonalny sprzęt związany z tą niezwykle fascynującą formą turystyki i sportu. Całe przedsięwzięcie odbyło się za sprawą i z inicjatywy pana Roberta Skorka – Osikowskiego, który wspólnie ze swoim synem Kacprem, dzień wcześniej wprowadzili nas w temat, przedstawiając równie ciekawą prezentację z rodzinnych wypraw wspinaczkowych, z wielu ciekaw miejsc świata. Obydwie prezentacje były bardzo interesujące i zrobiły na uczniach bardzo duże wrażenie.

AZJA

W Klasie III b, 25.05.2017r. tato Zuzi Zadrosz opowiadał o życiu ludzi i zwierząt w krajach Azji. Przedstawił wiele ciekawych zdjęć. Na koniec odbył się konkurs ze zdobytych wiadomości. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni.

SPOTKANIE NA WYDZIALE GÓRNICTWA I GEOLOGII

dnia 23.05.2017r., uczniowie kl.VIb z wychowawcą, pedagogiem i psychologiem, uczestniczyli w spotkaniu na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Zwiedzano Halę Technologiczną, Muzeum Geologii Złóż. Uczestniczono w pokazie robotów przemysłowych, modelu kombajnu ścianowego z klocków Lego z elementami wydrukowanymi w 3D, sterowanego telefonem.
W prowadzenie spotkania zaangażowani byli:
Prodziekan Dr inż. S. Boron
Dr inż. D. Adamecki
Dr inż. P. Sobota
Mgr inż. E. Głuszek
Mgr inż. E. Głuszek
Student P. Szolc
Wszystkim serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i przedstawienie pasji technicznych, oczami ekspertów.
Szczególne podziękowania dla Pana Dr inż. Daniela Adameckiego, za zorganizowanie spotkania i miłą atmosferę.

*****

ROK 2015/2016

SPECJALIŚCI ORTOPEDZI – TRAUMATOLODZY

Specjaliści ortopedzi – traumatolodzy gościli u nas w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia. W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z lekarzami: dr Alexandrem Pyką oraz Jakubem Hawrankiem, pomysłodawcą i inicjatorem tego spotkania, a jednocześnie tatą Igi i Zuzi Hawranek.
Panowie opowiadali dzieciom z klas młodszych o wpływie zdrowego odżywiania na nasz organizm, właściwej postawie ciała podczas siedzenia oraz o tym
jak ważny jest aktywny wypoczynek dla rozwoju naszego układu kostnego.
Dla dzieci najciekawszym elementem spotkania była możliwość wcielenia się w rolę lekarza, przykręcania blaszek scalających kość, gipsowania rąk kolegom oraz zadawania wielu pytań, które nasunęły się podczas prelekcji.
Dziękujemy prowadzącym za poświęcony czas i przygotowanie ciekawego spotkania.

ASTRONOMIA

W dniu 10.02.2016 w ramach projektu do klasy Ib przyszedł pan Tomasz Czarnecki, którego pasją i wielkim zamiłowaniem jest astronimia.
Pan Tomasz opowiadał dzieciom o gwiazdach, planetach oraz swoich niezwykłych podróżach, podczas których obserwował rozmaite zjawiska takie jak np. zaćmienie słońca. Uczniowie bardzo zainteresowali się omawianą tematyką, chętnie zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.
Dziękujemy Panu Czarneckiemu za inspirującą kosmiczną przygodę!

*****

ROK 2014/2015

URZĄD MIEJSKI I RATUSZ

W ramach projektu ”Rodzice Pasjonaci i Eksperci”, klasa II b w dniu 15.10.14 roku, gościła w murach Urzędu Miejskiego oraz Ratusza. Dzięki uprzejmości Państwa Gorczyńskich mogliśmy zwiedzić najważniejszy budynek w mieście , poczuć przedsmak pracy urzędnika państwowego a nawet zejść do Schronu. W Ratuszu czekała nas także nie lada niespodzianka. Dzieci przez całą godzinę, w sali posiedzeń Rady Miasta obradowały jednogłośnie i wesoło wcielając się w odpowiedzialne role.

MANEWRY WOJSKOWE

W dniu 21.10.2014r. klasa II b, dzięki uprzejmości Państwa Kotulak przebyła swoje pierwsze szkolenie wojskowe.
W ramach projektu ”Rodzice Pasjonaci i Eksperci” nad Goczałkowicką tamą odbyły się prawdziwe manewry wojskowe jednostki specjalnej, a dzieci czynnie obserwowały niesamowite wyczyny naszych żołnierzy. Na własnej skórze mogły poczuć także ciężar hełmu i kamizelki kuloodpornej, sprawdzić celność oka w obiektywie karabinu, z bliska obserwowały start i lądowanie śmigłowca wojskowego, zrzuty żołnierzy do wody, a w nagrodę za odwagę popłynęliśmy wraz z ratownikami na wyprawę po jeziorze.
Będąc w tym niesamowitym miejscu klasa zwiedziliśmy także Centrum Edukacji Technicznej, a dzięki Panu Dawidowi poznała tajniki pogody i zapoznała się z praca meteorologa. Dziś wie jak działa turbina wiatrowa, jak wygląda i do czego
służy klatka meteorologiczna, dokładnie sprawdziła temperaturę, wilgotność i prędkość wiatru. Wie też jak wytwarzany jest prąd, jak sprawdzić napięcie baterii i co to SĄ kolektory słoneczne. Jednym słowem, było SUPER!!!

URZĄD MIEJSKI W GLIWICACH

22 września 2014 roku uczniowie klasy IIa udali się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego w Gliwicach, którego zwiedzanie w ramach projektu „Rodzice pasjonaci i eksperci” zaproponowali rodzice uczniów tejże klasy pracujący w wydziale geodezji.
Dzieci miały okazję zobaczyć jak pracuje się w urzędzie, odwiedzić rodziców pracujących w wydziale ochrony środowiska i geodezji, a także udzielić wywiadu do radia CCM na temat obchodzonego 22.09.14r. „Europejskiego Dnia Bez Samochodu”. Pracownicy UM wręczyli dzieciom ciekawe upominki, następnie przewodnik pokazał im podziemia UM, gdzie znajdowały się bunkry. Później udali się do Ratusza. Tam mieli okazję zwiedzić Pałac Ślubów, gdzie Ola i Michał „wzięli ślub” oraz pobawić się w obrady radnych w sali rajców miejskich. ”Rada Mieska” tym razem głosowała nad utworzeniem boiska, basenu, ogrodu przyszkolnego oraz fabryki Nutelli w okolicach SP 13 w Gliwicach. Nieco zadziwiającym elementem gliwickiego krajobrazu jest stojąca koło ratusza fontanna z rzeźbą Neptuna. I tę podczas spaceru podziwiali uczniowie kl.IIa. Postać władcy mórz pojawiała się zwyczajowo tylko w tych miastach, które miały dostęp do morza. Nie inaczej jest w przypadku Gliwic. Pod koniec XIX w. uruchomiono Kanał Kłodnicki, za pomocą którego miasto zyskało łączność z Bałtykiem.

Wycieczka zakończyła się wizytą w Gimnazjum nr 3, gdzie uczniowie zwiedzili ogród przyszkolny z ciekawymi, rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Na koniec grali w siatkówkę na boisku korzystając z piłek jakie otrzymali w prezencie w wydziale ochrony środowiska UM.
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły dzięki zaangażowaniu rodziców znaleźli się w ciekawym miejscu. Dziękujemy im za to.


*****

ROK 2013/2014

ŁĄKA I JEJ MIESZKAŃCY

Początkiem czerwca oddziały przedszkolne gościły Panią M. Czarnecką mamę chłopca z grupy “Żabek” w projekcie pt.” Łąka i jej mieszkańcy”. Tematem spotkań była roślinność i zwierzęta zamieszkujące łąkę. Przedstawiona prezentacja multimedialna, przybliżyła przedszkolakom większe i mniejsze stworzenia oraz różne inne organizmy żyjące na tym terenie. Po pokazie
multimedialnym przedszkolaki rozwiązywały kilkanaście zagadek, obejrzały żywe okazy różnych gatunków ślimaków, larwy biedronki oraz gatunki roślin owadożernych.
Po 2 tygodniach projektu grupy uczestniczyły w quizie sprawdzającym wiedzę z tematu zajęć.
Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny na namalowanie łąki i jej mieszkańców – trudno było nagrodzić najlepszą pracę, dlatego wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

POCZTA GŁÓWNA W ZABRZU

06.06.2014r. klasa I a zwiedzała Pocztę Główną w Zabrzu od “kulis” dzięki uprzejmości babci jednego z uczniów, która tam pracowała. Dzieci miały możliwość zwiedzenia sortowni i miejsca gdzie swoje listy pakują w drogę do odbiorcy listonosze. Osobiście mogły przybić datownik na podarowanej przez pracowników poczty kopercie, a także zajrzeć do okienka pocztowego
od tyłu i obserwować jak klientami zajmują się pracownicy poczty.

ŚLĄSKIE CENTRUM CHORÓB SERCA W ZABRZU

Klasa. II b wyjechała na wycieczkę do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy prowadzonej przez wykwalifikowany personel medyczny. Zdobytą wiedzę sprawdzić mogły w praktyce na fantomach, które odzyskiwały” funkcje życiowe “dopiero wtedy, gdy została ona dobrze przeprowadzona.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

Klasa II b wybrała się także na trzydniową wycieczkę krajoznawczą do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas tego pobytu dzieci zwiedziły zamek w Bobolicach, w Mirowie oraz w Morsku. Weszły również do jaskini ok. sześć pięter pod ziemię. Rodzice pasjonaci pokazali najpiękniejsze miejsca w tym regionie Jury, zapoznali uczniów elementami wspinaczki górskiej. Wycieczka ta pozostawiła niezapomniane wspomnienia.

OPEL

25.02.2014 klasa III miała niebywałą okazję porozmawiać z p. Lachman, która opowiedziała uczniom o pracy w wielkiej gliwickiej fabryce produkującej samochody jaką jest „OPEL”. Uczniowie mogli zobaczyć najnowszy model samochodu, zapoznać się reklamą firmy a na koniec otrzymali firmowe pamiątki.

ZAWÓD ADWOKAT

11.04.2014 roku do klasy III zawitał p. Tomasz Kowalczyk z zawodu adwokat, który podczas zajęć zapoznał uczniów ze
specyfiką swojej pracy, oraz pokazał „narzędzia” jakimi posługuje się na co dzień.

ZAWÓD SĘDZIA

11.06.2014 r. gościem klasy III była Pani sędzia sądu rejonowego w Gliwicach, Agnieszka Woźniak, która zapoznała dzieci ze specyfiką swojej pracy. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć, dotknąć i obejrzeć młotek sędziowski używany
do uciszania uczestników postępowania procesowego lub publiczności w sądzie oraz łańcuch sędziowski.

SĄD REJONOWY W GLIWICACH

Dnia 06.06.2014 r. klasa 5 została zaproszona przez panią Joannę Zachorowską – sędzinę Sądu Rejonowego w Gliwicach, do zwiedzenia gmachu sądu. Uczniowie zapoznali się z organizacją pracy w sądzie, zwiedzili archiwum sądu. Dowiedzieli się jakie są wydziały sądu oraz jak przebiegała edukacja pani sędziny. Największą atrakcją było odegranie przez uczniów scenki prezentującej rozprawę sądową. Poszczególni uczniowie wcielili się w rolę sędziego, ławników, prokuratorów, adwokatów i świadków. Na prawdziwej sali sądowej odbywały się przesłuchania, dyskusje i spory. “Sędzia” nie raz musiał zgromadzonych przywoływać do porządku. Ostatecznie wyrok został wydany. Cała klasa dobrze się bawiła i nauczyła, że praca w sadzie nie jest łatwa i wymaga obszernej wiedzy.

17.06.2014 r klasa VI b została zaproszona przez panią sędzinę Joannę Małachowską na zajęcia do Sądu Rejonowego w Gliwicach. Uczniowie dowiedzieli się, jakie sprawy trafiają do sądu rejonowego, a jakie do okręgowego, jakie ważne informacje zawierają księgi wieczyste, zwiedziły budynki Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Gliwicach, mogły też wejść do dwóch sal, w których na co dzień odbywają się rozprawy. Zapoznały się między innymi z terminami: pozwany, powód, prokurator, obrońca, wokanda, oskarżyciel, ławnik, kodeks. Pani sędzia bardzo ciekawie i obrazowo opowiadała o różnych, z pozoru niewinnych sytuacjach, w wyniku których młodzi ludzie musieli stanąć przed sądem. Ponadto kilkoro uczniów weszło w role: świadka, oskarżonego, protokolanta, ławnika, poszkodowanego: pozostała część klasy zajęła miejsce dla publiczności i …odbyła się rozprawa. Tak jak w prawdziwym sądzie – nie brakowało emocji.