WOLONTARIAT

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,
ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,
z jakim tej pomocy się udziela.”
Jan Paweł II 

REGULAMIN WOLONTARIATU:
ZAŁĄCZNIK DO POBRANIA

OPIEKUN WOLONTARIATU
p.Sylwia Pisula

2023/2024

Kolejny już rok zakończyliśmy akcję ” Szlachetnej Paczki”z ogromnym sukcesem i radością.
Dzięki Rodzicom, pracownikom szkoły, oraz corocznym sponsorom:
An Archi Group sp z o.o.
Sanprojekt sp. z o.o
SauberLab sp z o.o
Statyk sp z o.o

zapewniliśmy Rodzinie wymarzone Święta i lepsze życie.
Razem zmieniamy świąt!

*****

Przez dwa dni 29.11, oraz 1.11. 2023 nasi Wolontariusze kwestowali na gliwickich cmentarzach.
W tym roku to rekordową liczba Wolontariuszy bo aż 66 – ciu uczniów.
Uczniowie spotkali się w większości z życzliwością i uprzejmością. Dziękujemy.

*****

Kolejny już udział naszych wolontariuszy w półmaratonie gliwickim. Jak widać żeby pomagać, pogoda nie ma znaczenia. Gratulujemy aktywności.

Działania wolontariatu podjęte  przez wolontariuszy SP Nr 13 w Gliwicach  w roku szkolnym 2022/2023

Wolontariat to również integracja i dobra zabawa.

Nasi wolontariusze nie tylko biorą udział w akcjach organizowanych w naszym mieście, ale też na co dzień chętnie pomagają młodszym kolegom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły.

Szlachetna Paczka

Dziękujemy wszystkim współorganizującym “Szlachetną Paczkę”!
Pani otrzymała wszystkie potrzeby główne ( telewizor, lodówka żywność, dzbanek, MP 3), oraz bony na kwotę 1850 zł. Udział w tym wydarzeniu  miało ok 50 osób, a wartość paczki to ok 6 tys złoty. Jeden telewizor został przekazany innej rodzinie,za zgodą darczyńcy, pani samotnie wychowującej dwoje dzieci.
Za wszelką pomoc, dary i zaangażowanie serdecznie dziękujemy.

Kwesta Pierwszolistopadowa

Jak każdego już roku nasi Wolontariusze brali udział w Kweście Pierwszolistopadowej. Była  to grupa 50 osób, więc nie było chyba cmentarza gdzie nie spotkalibyśmy  uczniów ze Szkoły Sp nr 13 w Gliwicach. Bardzo się cieszymy z aktywności i doceniamy  Was.

Jak każdego roku, tak również w tym nasi Wolontariusze pracowali na Żernickim cmentarzu sprzątając groby. Należy podkreślić że tego zadania podjęli się Modsi Wolontariusze naszej szkoły. Dziękujemy Im, oraz rodzicom za tak owocne zaangażowanie. Dalsze zadania przed nami.

 Działania wolontariatu podjęte  przez wolontariuszy SP Nr 13 w Gliwicach  w roku szkolnym 2021/2022

Tegoroczny Szkolny Klub wolontariatu ma aż 56 wolontariuszy, mamy nadzieję, ze pandemia nie ograniczy naszych zaplanowanych działań.

Działalność SKW zaczęliśmy od profesjonalnych warsztatów prowadzonych przez Centrum Wolontariatu w Gliwicach ( jednostka prowadząca : Centrum 3: 0- Gliwicki Ośrodek

****

We wrześniu odrodziliśmy współpracę z OPS Gliwice, tym razem były to przekazane ręczniki, oraz środki czystości dla osób z niepełnosprawnością.

****

Jak każdego roku Wolontariusze brali udział w Kweście I –listopadowej, w tym roku aż  46  wolontariuszy wsparło Hospicjum w Gliwicach.

 

****

Już czas!!! „ Szlachetna Paczka „ – ruszyła

Wybraliśmy rodzinę z Gliwic, Rodzice naszej szkoły zapewnili wszystkie potrzeby.
Teraz tylko magazynujemy, pakujemy i 11 grudnia ruszamy!!!

****

Działania wolontariatu podjęte  przez wolontariuszy SP Nr 13 w Gliwicach  w roku szkolnym 2020/2021

W szkole nadal działa nasze Szkolne Koło Wolontariatu. Warunki tych działań są bardzo trudne ale nie są niemożliwe.
Tak jak większość czynności  musi być wykonywana zdalnie, można było zastanawiać się czy zdalny wolontariat jest w ogóle możliwy? Okazuje się , że nasi wolontariusze się nie poddawali i słusznie.

 Zgodnie z planem SKW ( Szkolnego Koła Wolontariatu) uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w Kweście Pierwszolistopadowej, niestety nie było to możliwe. Znaleźliśmy inną formę pomocy przez Gliwicki Caritas.

Kolejna akcja  to „ Pomagamy na Święta” – wykonanie pięknych świątecznych kartek, wyrażenie swojej życzliwości w ten sposób  dla samotnych.

W tym roku też nawiązaliśmy współpracę  z OPS – Gliwice. Na miarę możliwości zbieramy potrzebne rzeczy dla osób z niepełnosprawnością. Obecnie zbierane są środki chemiczne. Następne potrzeby  zgłosi nam OPS . Dzięki życzliwości rodziców i nauczycieli środków chemicznych mamy  duży karton.

Kolejna zbiórka to plastikowe nakrętki na rzecz pozyskiwania środków finansowych na potrzeby rehabilitacji  3, 5 letniego Piotrusia. Ta akcja przerosła nasze oczekiwania i uwaga!!!! Trwa dalej!

Zachęcamy zatem do wspierania naszych działań!!!

 Działania wolontariatu podjęte  przez wolontariuszy SP Nr 13 w Gliwicach  w roku szkolnym 2019/2020

Kwesta pierwszolistopadowa

W tym roku szkolnym  aż 30 wolontariuszy  SP Nr 13 w Gliwicach brało udział
w kweście pierwszolistopadowej, byli to uczniowie z klas  ósmych i siódmych. Jak dotąd to największa nasza  grupa kwestująca na gliwickich cmentarzach.
Po zakończonej kweście Gliwickie Hospicjum zorganizowało uroczystą galę podsumowującą tę akcję, w której wolontariusze brali udział.

Warsztaty z seniorami

Z okazji  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, w ramach wolontariatu zorganizowano warsztaty mające na celu integrację międzypokoleniową. 
Było to spotkanie Żernickich Seniorów i naszych najmłodszych wolontariuszy
z klasy 6 c.  Warsztaty polegały na robieniu ozdób świątecznych, obecni byli też chętni rodzice i Dyrektor Szkoły.

Szlachetna Paczka

Jak co roku  SP Nr 13  podjęła wyzwanie „ Szlachetnej Paczki”, nauczeni doświadczeniem  lat poprzednich , gdzie hojność i zaangażowanie rodziców
i całej społeczności  była zawsze ogromna, wybraliśmy rodzinę o dużych potrzebach, i nie zawiedliśmy się. Zakupiono wszystkie potrzebne rzeczy
oraz spełniono marzenia P. Jana i zakupiono wózek elektryczny, dzięki, któremu P. Jan będzie mógł mieć kontakt z innymi ludźmi i przebywać na dworze. Rodzina została obficie zaopatrzona w potrzebne rzeczy spożywcze, medyczne, chemiczne oraz opał.  Dziękujemy za każdy dar i pomoc, oraz organizacje. Oczywiście  nie było by to możliwe bez zaangażowania naszych szkolnych wolontariuszy, którzy sumiennie kwestowali i propagowali tę akcję w swoim  czasie wolnym.

Przyjaciele Franka

Nie mogło  zabraknąć naszych szkolnych wolontariuszy na koncercie charytatywnych „ Przyjaciele Franka” – Koncert został zorganizowany przez
II LO w Gliwicach. Zakupując cegiełkę na koncert Bartka Kaszuby mogliśmy wesprzeć  Franka Surdela i w ten sposób pomóc mu w chorobie. 
Dzięki tej akcji zebrano 4353 zł.

Zbiórka dla dzieci na Wileńszczyźnie.

Bardzo aktywnie społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę dla dzieci
na Wileńszczyźnie. Oprócz  zbiórki żywności, zostały zebrane przybory szkolne
i przewiezione do SP Nr 6 w Gliwicach, gdzie był magazyn tych rzeczy.
Jesteśmy wdzięczni, że nasza społeczność tak  obficie zasiliła ten magazyn. Akcji tej  przewodniczyła Pani Victoria Ziewiec nauczyciel naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę pomoc.

Pola Nadziei

Jak co roku  włączamy się w akcje charytatywną Gliwickiego Hospicjum
„ Pola Nadziei” , są to działania mające na celu zbiórkę na rozbudowę Gliwickiego Hospicjum. Ma to wiele zaplanowanych wydarzeń i zbiórek, w których brali i mieli brać udział nasi wolontariusze. Niestety w obecnej sytuacji pandemii  działalność ta musiała być zawieszona.

 Działania wolontariatu podjęte  przez wolontariuszy SP Nr 13 w Gliwicach  w roku szkolnym 2018/2019

POLA NADZIEI 2019


Podczas inauguracji II Edycji “Pól Nadziei” organizowanej przez gliwickie hospicjum.
Nasi uczniowie i inni wolontariusze zasadzili żonkile, które są właśnie symbolem nadziei. Akcja ma promować wolontariat i idee hospicyjne.

LUBIMY POMAGAĆ


Wolontariusze SP Nr 13 w Gliwicach cały czas aktywnie pracują i pomagają innym. Są tam gdzie są potrzebni. 

POLA NADZIEI


W dniu 11 października nasi wolontariusze brali udział w akcji „Pola Nadziei”, organizowanej przez gliwickie hospicjum. Barwny korowód wyruszył
z gliwickiego rynku do Parku Chopina, gdzie wolontariusze na przygotowanej rabatce posadzili cebulki żonkili. Celem akcji jest szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych. W akcji wzięło udział prawie 400 młodych ludzi, nie mogło więc zabraknąć wolontariuszy z SP nr 13
w Żernikach.
Gratulujemy i zachęcamy do dalszej współpracy! 

KONCERT TGD


Wolontariusze naszej szkoły są zawsze tam, gdzie są potrzebni, nie zabrakło ich więc na koncercie grupy gospel TGD w kościele pod wezwaniem Św Bartłomieja w Gliwicach, 30 września. Podczas koncertu nasza młodzież zbierała pieniądze na cel charytatywny jakim jest rozbudowa gliwickiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego. 

SŁODKI PREZENT


Wolontariusze naszej szkoły zorganizowali prezent dla Domu Małego Dziecka
w Gliwicach. Prezentem były zebrane słodycze dzięki uczniom SP 13 i ich rodzicom. 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


22 stycznia, z okazji Dnia Babci i Dziadka klasa 4 C wystąpiła w Domu Pomocy Społecznej “Opoka” w Gliwicach, by uprzyjemnić ten dzień Pensjonariuszom tego domu. Były to chwilę radosne, ale też pełne wzruszeń. W prezencie uczniowie zanieśli własnoręcznie zrobione serduszka oraz kalendarze. W zamian dostali radość, wzruszenie i ogromne brawa.

SZLACHETNA PACZKA


SZLACHETNA PACZKA łączy tych, którzy mają otwarte serca i chcą mądrze
pomagać, z rodzinami, które potrzebują wsparcia. Nie byłoby to możliwe
bez pracy
i zaangażowania wolontariuszy, którzy stanowią o sile Paczki i pełnią w niej kluczową rolę.
To oni docierają do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określają,
jaki rodzaj pomocy da im szansę na realną poprawę. 
W naszej szkole darczyńcy byli tak hojni , że pomogliśmy dwóm rodzinom. 
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! 

POMAGAMY ZWIERZĘTOM


W ramach Międzynarodowego Dnia Zwierząt, zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, środków czystości, kocy itp. dla schroniska w Sośnicy.

WSPÓŁPRACA Z GLIWICKIM HOSPICJUM


W ramach współpracy z Gliwickim Hospicjum młodzież naszej szkoły zaangażowała się nie tylko w sprzedaż kalendarzy hospicyjnych, ale podjęła trud kwestowania na cmentarzach gliwickich. Pogoda była okropna, ale jak wiemy,
w tym roku zbiórka pobiła rekord. Cieszymy się, że nasi wolontariusze mają
w tym swój udział.

SPRZĄTANIE GROBÓW


Tuż przed” Świętem Zmarłych” grupa wolontariuszy posprzątała groby 
na Żernickim cmentarzu. Opieką objęliśmy groby opuszczone i zaniedbane.
W ramach tej akcji zapalono też znicze i postawiono na grobach kwiaty.
Wolontariusze spędzili całe swoje wolne popołudnie, ale oprócz czasu
ważniejszy był cel i towarzysząca temu refleksja.