BIOGRAFIA

Krystyna Bochenek urodzona 30 czerwca 1953 roku w Katowicach, zmarła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Była absolwentką Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 roku związana była z Polskim Radiem Katowice, w którym pracowała jako dziennikarka, publicystka, później jako dyrektor kreatywny.
W 2004 roku została wybrana do Senatu RP. Obowiązki senatora pełniła przez trzy kadencje. 5 listopada 2007r. została powołana na stanowisko wicemarszałka Senatu RP.
Krystyna Bochenek była członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącą Komisji Języka w Mediach. Przewodniczyła Radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Programowej TVP Polonia.
Współautorka czterech książek w tym: „Jubileuszowe Dyktando” „Chirurdzy i detektywi”, “Jak Krystyna z Krystyną”, “Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami” (wydanej w 2006 roku przez krakowski “Znak”).
Laureatka wielu nagród za zasługi w popularyzacji języka ojczystego oraz profesjonalną publicystykę medyczną i działania społeczne na rzecz zdrowia.
Za całokształt pracy:
* Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
* Otrzymała Platynowy Laur “Pro Publico Bono” przyznany przez śląskie środowiska gospodarcze.
* Odznaczona Medalem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego za szczególne zasługi dla rozwoju Uczelni.
* Wyróżniona I miejscem w rankingu “50 najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego 2009r.”
* Uhonorowana Nagrodą im. Wojciecha Korfantego przyznawaną przez Związek Górnośląski.
16 kwietnia 2010 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

1