Szkolne koło turystyczne założyła w 1978 roku ówczesna nauczycielka szkoły pani Zofia Komar, członkini gliwickiego PTTK.
Przez kilkanaście lat uczyła młodzież jak z pożytkiem dla zdrowia spędzać wolny czas.
Następnie, w 1998 roku, opiekę nad kołem przejęła pani Penka Grabania, kontynuując idee krajoznawczo – turystyczne w szkole.
Pasje opiekunki podziela coraz większe grono uczniów. W pomoc

w organizacji imprez włączają sie także inni nauczyciele jak
i rodzice.
W kwietniu 2008 roku obchodzono 30-lecie SKKT

“Turystycznej 13”.
Członkowie “Turystycznej 13” poznają piękno ojczystej przyrody, zwiedzają miejsca pamięci narodowej, uczestniczą w pieszych rajdach, biorą udział w sejmikach, zlotach oraz akcjach ekologicznych. Poszerzają swoje zainteresowania poprzez różne konkursy plastyczne i poetyckie, organizowane przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej.
Dzięki wieloletniej współpracy z Oddziałem, członkowie koła mają okazję do nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami na turystycznych szlakach. Przykładem takiej więzi jest współpraca z SKKT “Włóczykije” przy SP 39

w Gliwicach.
Co roku uczestnicząc w “Konkursie na najlepszy szkolny klub turystyczny” w Gliwicach zajmujemy wysokie lokaty w mieście.

2023 /2024

20.04.2024r. Turystyczna 13 w Brennej

„Podejmij pasterskie wyzwanie” Kozia zagroda.

Udział w warsztatach :

-wyrobu sera na „żywym ogniu”
-zajęcia rękodzielnicze z filcowanie wełny
-muzyki górali beskidzkich z grą na instrumentach
-karmienie kóz w zagrodzie
-poznanie strojów góralskich.

Po udziale w takich warsztatach turyści wrócili z życiową wiedza o prawdziwej przyrodzie i górali .
Dowiedzieli się co jest pięknej niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego!

*****

Turystyczny sukces 13 !
16.03.2024
Rajd Wiosenny „Marzanna” to już tradycja. Organizowany jest co roku przez Komisję Turystyki Szkolnej oddziału PTTK .
Udział wzięło sześć szkolnych kół turystycznych działających przy szkołach podstawowych w Gliwicach.
Nasze SKKT-PTTK ”Turystyczna 13” uzyskało 1 miejsce w Konkursie na Eko Marzannę i 2 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym. Gratulacje!


“Turystyczna 13” na Warsztatach Bożonarodzeniowych!
Dzieci kochają sztukę! A sztuka kocha dzieci! W dniu 2 grudnia w szkółce plastycznej “Za drzwiami” przy Bednarskiej11 w Gliwicach turyści poznawali tajemnice prawdziwej sztuki witrażu. Wykonali wielobarwne dzwoneczki świąteczne. Wrócili do domu z oryginalnym prezentem bożonarodzeniowym. Magia Świat rozpoczęta…

18 listopada “Turystyczna 13” w podziemiach Olkusza i w tajemniczym zamku w Rabsztynie. Trasa turystyczna zaczęła się w podziemnym mieście Olkusza. Olkusz zwanym był “srebrnym miastem” o czym świadczą informacje uzyskane od przewodnika. Turyści wysłuchali historie o wydobywaniu ołowiu, trudzie górników i wartości zdobywanych bogactw. Według legendy, olkuscy gwarkowie byli tak bogaci, że zamawiali dla swoich dzieci srebrne kołyski. Ufundowali dla kościoła srebrny krzyż wysokości dorosłego mężczyzny. Następnym punktem do którego udali się turyści były ruiny zamku w Rabsztynie. Zamek ma za sobą burzliwe dzieje. Jego historia nadal kryje wiele tajemnic. Turyści zwiedzili ruiny i zostali oczarowany wielkością zamku. Z wieży było widać rozległą panoramę kotliny Krakowsko – Częstochowskiej. Wyprawa dostarczyła ogrom wrażeń i historycznych wiadomości!

21.pazdziernika. Kolejny Sejmik Młodzieżowy SKKT PTTK dla aktywnych turystów. Tym razem na zamku w Grodźcu Śląskim. Uczestnicy “Turystycznej 13″byli zachwyceni przyrodą, zamkiem, ogniskiem. Pani Przewodnik przekazała wyczerpujące wiadomości o historii zamku. Turyści przechadzali się po komnatach, przenosząc się do epoki z 15 wieku. Następnym obiektem do zwiedzania było muzeum Św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Tu doznali niesamowitych emocji, słuchając opowieści o życiu świętego. Na koniec, zdrowotnie przespacerowali się po tężni w Żorach. Wyjazd na Sejmik wzbogacił turystów o wiele wartościowych doznań.

28 Zlot Młodzieży Turystycznej “Toszek 2023” 23.09.2023.

Kolejny raz “Turystyczna 13” uczestniczyła w Złocie Młodzieży w Toszku. Dużo emocji i sukcesów towarzyszyły turystom. Mnóstwo atrakcji i niespodzianek czekało na wszystkich. W “Piłkarskich piątkach” drużyna z 4b zajęła 3 m. w powiecie gliwickim, w “Dwóch ogniach” drużyna dziewcząt z 7a w kategorii wiekowej zajęła 2 m., a Nina Nowak z 6a, indywidualnie, 1 m., w “Rowerowym torze przeszkód”. Była okazja pokazać swoje umiejętności artystyczne na scenie zamku. Pierwszy dzień jesieni turyści spędzili aktywnie. Gratulujemy wygranym! Do zobaczenia za rok!

2022 /2023

22.04.”Turystyczna 13″ wzięła udział w wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej do Domu Beskidzkiego Zielin “Przytulia”.

To wyjątkowe miejsce ze 100 letnią tradycją kulturową w Brennej.
Młodzi turyści wysłuchali prelekcje i obejrzeli film o znaczeniu ziół w medycynie ludowej i ich magicznym działaniu. Tworzyli zestawy ziół na określone dolegliwości. Wysłuchali koncertu z góralskimi piosenkami i gra na skrzypcach. Wycieczka przybliżyła turystom wartość ziół dla zdrowia!

“Turystyczna 13” prozdrowotnie w Kopalni Soli w Bochni.
Kolejny raz turyści wraz z opiekunami spędzili noc w kopalni soli w Bochni. Przemierzając komory solne z przewodnikiem  poznawali historię wydobywania soli od początku aż do współczesności. Leczniczy mikroklimat dobrze wpłynął na nasze górne drogi oddechowe i nasze samopoczucie. Niezwykłe atrakcje czekały na turystów – przejazd kolejką górniczą, trasa multimedialna, dyskoteka 250 m. pod ziemią, przepłynięcie łodziami podziemną rzeką w solankowej komorze, boisko sportowe pod ziemią. Moc wrażeń!
Do zobaczenia za rok!!!

“Turystyczna 13” wita wiosnę na Rajdzie “Marzanna” – 18.03 “Marzanno, Marzanno, już nie chcemy Ciebie! Niech świeci nam słonko na wiosennym niebie…” Tradycyjnie Marzanna spalona. Trasa 9 km udana. Zima zażegnana. Teraz już wiosna zostaje z nami!

11.02.2023
Rajd Walentynkowy dla wytrwałych i zakochanych w turystyce.
Drużyna w składzie Mają, Oliwia i Emilia, z 6a.godnie reprezentowały naszą szkołę na Rajdzie Walentynkowym, zajmując 2 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym.

1.10.2022

,,Jak 100 lat temu żyło się na śląsku”. ,,Turystyczna 13” na szlaku zabytkowych perełek architektury śląskiej – Giszowiec i Nikiszowiec.

2021 /2022

21.05.2022

“Turystyczna 13” na Majowym Międzyszkolnym Plenerze w parku Szwajcaria.

Trudno było wybrać najlepszą pracę na spotkaniu plenerowym,
w którym brały udział 3 szkoły podstawowe z Gliwic.
Dla “13stki” 3 pierwsze miejsca zdobyły:
Dominika Jopek z kl. 6b
Judyta Krufczyk z kl. 6b,
Basia Ćwik z kl 6a.
Gratulacje dla artystek!


*****

19.03.2022

Marzanna 2022 –  jak co roku ,,Turystyczna 13″ żegna zimę na rajdzie i wita wiosnę.

*****

12.02.2022

“Turystyczna 13” serduszka już ma! – Walentynkowe Warsztaty Witrażowe

*****

22.01.2022r.

“Turystyczna 13” podczas Rajdu Zimowego w rezerwacie  “Las Dąbrowa”. 
W Międzyszkolnym Konkursie “Wiedzy nt tradycji Bożonarodzeniowych” zdobyliśmy 1 miejsce!
Gratulacje dla wytrwałych!

*****

11.12.2021r.
W świątecznym nastroju.. Turystyczna 13 tworzy anioły.
Sztuka witrażowa jest niepowtarzalna. Było cudownie.

****

Turystyczna 13 na tropie Gliwic…

****

Od wielu lat zaraża uczniów turystyką …. W dniu 21.10.21 nasza nauczycielka pani Penka Grabania odebrała Medal Nauczyciela Kraju Ojczystego. Wyróżnienie wręczał pan Jerzy Kapłon-prezes Głównego Zarządu PTTK, a list gratylacjiny w imieniu Ministra Edukacji i Nauki pani Joanna Wilewska -dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Gratulujemy!2019 /2020

,,Andrzejki Turystyczne”
29.11.2019 -SP 39 Gliwice
Wróżby i zabawa przy dobrej muzyce towarzyszyły turystom z gliwickich podstawówek. Nie mogło zabraknąć ,,Turystycznej 13″. Też tam byliśmy.

Zawoja, Zawoja! Nie całaś ty moja….
18-19.10. Sejmik Turystyczny dla Aktywu SKKT-PTTK. Turystyczna 13stka podziwia piękno Beskidu Żywieckiego.
Zejście do największego wodospadu w Beskidach i wejście na szczyt Mosornego Gronia to był nie lada wyczyn dla turystów! Cel został zrealizowany!

XXVII Zlot Młodzieży,, Toszek 2019″
21.09.2019 r.
Kolejny raz,, Turystyczna 13″ na zlocie młodzieży w Toszku.
Kolejny raz zwycieżyliśmy w kategoriach:
– chłopcy VII-VIII,, Piłkarskie piątki” 2 miejsce,
– dziewczyny VII-VIII Dwa ognie 1 miejsce,
– dziewczyny IV-VI Gra w bule 1 miejsce
– indywidualny kolarski tor przeszkód 1 miejsce