Szkolne koło turystyczne założyła w 1978 roku ówczesna nauczycielka szkoły pani Zofia Komar, członkini gliwickiego PTTK.
Przez kilkanaście lat uczyła młodzież jak z pożytkiem dla zdrowia spędzać wolny czas.
Następnie, w 1998 roku, opiekę nad kołem przejęła pani Penka Grabania, kontynuując idee krajoznawczo – turystyczne w szkole.
Pasje opiekunki podziela coraz większe grono uczniów. W pomoc

w organizacji imprez włączają sie także inni nauczyciele jak
i rodzice.
W kwietniu 2008 roku obchodzono 30-lecie SKKT

“Turystycznej 13”.
Członkowie “Turystycznej 13” poznają piękno ojczystej przyrody, zwiedzają miejsca pamięci narodowej, uczestniczą w pieszych rajdach, biorą udział w sejmikach, zlotach oraz akcjach ekologicznych. Poszerzają swoje zainteresowania poprzez różne konkursy plastyczne i poetyckie, organizowane przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej.
Dzięki wieloletniej współpracy z Oddziałem, członkowie koła mają okazję do nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami na turystycznych szlakach. Przykładem takiej więzi jest współpraca z SKKT “Włóczykije” przy SP 39

w Gliwicach.
Co roku uczestnicząc w “Konkursie na najlepszy szkolny klub turystyczny” w Gliwicach zajmujemy wysokie lokaty w mieście.

2019 /2020

,,Andrzejki Turystyczne”
29.11.2019 -SP 39 Gliwice
Wróżby i zabawa przy dobrej muzyce towarzyszyły turystom z gliwickich podstawówek. Nie mogło zabraknąć ,,Turystycznej 13″. Też tam byliśmy.

Zawoja, Zawoja! Nie całaś ty moja….
18-19.10. Sejmik Turystyczny dla Aktywu SKKT-PTTK. Turystyczna 13stka podziwia piękno Beskidu Żywieckiego.
Zejście do największego wodospadu w Beskidach i wejście na szczyt Mosornego Gronia to był nie lada wyczyn dla turystów! Cel został zrealizowany!

XXVII Zlot Młodzieży,, Toszek 2019″
21.09.2019 r.
Kolejny raz,, Turystyczna 13″ na zlocie młodzieży w Toszku.
Kolejny raz zwycieżyliśmy w kategoriach:
– chłopcy VII-VIII,, Piłkarskie piątki” 2 miejsce,
– dziewczyny VII-VIII Dwa ognie 1 miejsce,