Szkolne koło turystyczne założyła w 1978 roku ówczesna nauczycielka szkoły pani Zofia Komar, członkini gliwickiego PTTK.
Przez kilkanaście lat uczyła młodzież jak z pożytkiem dla zdrowia spędzać wolny czas.
Następnie, w 1998 roku, opiekę nad kołem przejęła pani Penka Grabania, kontynuując idee krajoznawczo – turystyczne w szkole.
Pasje opiekunki podziela coraz większe grono uczniów. W pomoc

w organizacji imprez włączają sie także inni nauczyciele jak
i rodzice.
W kwietniu 2008 roku obchodzono 30-lecie SKKT

“Turystycznej 13”.
Członkowie “Turystycznej 13” poznają piękno ojczystej przyrody, zwiedzają miejsca pamięci narodowej, uczestniczą w pieszych rajdach, biorą udział w sejmikach, zlotach oraz akcjach ekologicznych. Poszerzają swoje zainteresowania poprzez różne konkursy plastyczne i poetyckie, organizowane przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej.
Dzięki wieloletniej współpracy z Oddziałem, członkowie koła mają okazję do nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami na turystycznych szlakach. Przykładem takiej więzi jest współpraca z SKKT “Włóczykije” przy SP 39

w Gliwicach.
Co roku uczestnicząc w “Konkursie na najlepszy szkolny klub turystyczny” w Gliwicach zajmujemy wysokie lokaty w mieście.

2023 /2024

28 Zlot Młodzieży Turystycznej “Toszek 2023” 23.09.2023.

Kolejny raz “Turystyczna 13” uczestniczyła w Złocie Młodzieży w Toszku. Dużo emocji i sukcesów towarzyszyły turystom. Mnóstwo atrakcji i niespodzianek czekało na wszystkich. W “Piłkarskich piątkach” drużyna z 4b zajęła 3 m. w powiecie gliwickim, w “Dwóch ogniach” drużyna dziewcząt z 7a w kategorii wiekowej zajęła 2 m., a Nina Nowak z 6a, indywidualnie, 1 m., w “Rowerowym torze przeszkód”. Była okazja pokazać swoje umiejętności artystyczne na scenie zamku. Pierwszy dzień jesieni turyści spędzili aktywnie. Gratulujemy wygranym! Do zobaczenia za rok!

2022 /2023

22.04.”Turystyczna 13″ wzięła udział w wycieczce przyrodniczo-krajoznawczej do Domu Beskidzkiego Zielin “Przytulia”.

To wyjątkowe miejsce ze 100 letnią tradycją kulturową w Brennej.
Młodzi turyści wysłuchali prelekcje i obejrzeli film o znaczeniu ziół w medycynie ludowej i ich magicznym działaniu. Tworzyli zestawy ziół na określone dolegliwości. Wysłuchali koncertu z góralskimi piosenkami i gra na skrzypcach. Wycieczka przybliżyła turystom wartość ziół dla zdrowia!

“Turystyczna 13” prozdrowotnie w Kopalni Soli w Bochni.
Kolejny raz turyści wraz z opiekunami spędzili noc w kopalni soli w Bochni. Przemierzając komory solne z przewodnikiem  poznawali historię wydobywania soli od początku aż do współczesności. Leczniczy mikroklimat dobrze wpłynął na nasze górne drogi oddechowe i nasze samopoczucie. Niezwykłe atrakcje czekały na turystów – przejazd kolejką górniczą, trasa multimedialna, dyskoteka 250 m. pod ziemią, przepłynięcie łodziami podziemną rzeką w solankowej komorze, boisko sportowe pod ziemią. Moc wrażeń!
Do zobaczenia za rok!!!

“Turystyczna 13” wita wiosnę na Rajdzie “Marzanna” – 18.03 “Marzanno, Marzanno, już nie chcemy Ciebie! Niech świeci nam słonko na wiosennym niebie…” Tradycyjnie Marzanna spalona. Trasa 9 km udana. Zima zażegnana. Teraz już wiosna zostaje z nami!

11.02.2023
Rajd Walentynkowy dla wytrwałych i zakochanych w turystyce.
Drużyna w składzie Mają, Oliwia i Emilia, z 6a.godnie reprezentowały naszą szkołę na Rajdzie Walentynkowym, zajmując 2 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym.

1.10.2022

,,Jak 100 lat temu żyło się na śląsku”. ,,Turystyczna 13” na szlaku zabytkowych perełek architektury śląskiej – Giszowiec i Nikiszowiec.

2021 /2022

21.05.2022

“Turystyczna 13” na Majowym Międzyszkolnym Plenerze w parku Szwajcaria.

Trudno było wybrać najlepszą pracę na spotkaniu plenerowym,
w którym brały udział 3 szkoły podstawowe z Gliwic.
Dla “13stki” 3 pierwsze miejsca zdobyły:
Dominika Jopek z kl. 6b
Judyta Krufczyk z kl. 6b,
Basia Ćwik z kl 6a.
Gratulacje dla artystek!

19.03.2022

Marzanna 2022 –  jak co roku ,,Turystyczna 13″ żegna zimę na rajdzie i wita wiosnę.

12.02.2022

“Turystyczna 13” serduszka już ma! – Walentynkowe Warsztaty Witrażowe

22.01.2022r.

“Turystyczna 13” podczas Rajdu Zimowego w rezerwacie  “Las Dąbrowa”.
W Międzyszkolnym Konkursie “Wiedzy nt tradycji Bożonarodzeniowych” zdobyliśmy 1 miejsce!
Gratulacje dla wytrwałych!

11.12.2021r.
W świątecznym nastroju.. Turystyczna 13 tworzy anioły.
Sztuka witrażowa jest niepowtarzalna. Było cudownie.

****

Turystyczna 13 na tropie Gliwic…

****

Od wielu lat zaraża uczniów turystyką …. W dniu 21.10.21 nasza nauczycielka pani Penka Grabania odebrała Medal Nauczyciela Kraju Ojczystego. Wyróżnienie wręczał pan Jerzy Kapłon-prezes Głównego Zarządu PTTK, a list gratylacjiny w imieniu Ministra Edukacji i Nauki pani Joanna Wilewska -dyrektor Departamentu Wychowania i Edukacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Gratulujemy!

2019 /2020

,,Andrzejki Turystyczne”
29.11.2019 -SP 39 Gliwice
Wróżby i zabawa przy dobrej muzyce towarzyszyły turystom z gliwickich podstawówek. Nie mogło zabraknąć ,,Turystycznej 13″. Też tam byliśmy.

Zawoja, Zawoja! Nie całaś ty moja….
18-19.10. Sejmik Turystyczny dla Aktywu SKKT-PTTK. Turystyczna 13stka podziwia piękno Beskidu Żywieckiego.
Zejście do największego wodospadu w Beskidach i wejście na szczyt Mosornego Gronia to był nie lada wyczyn dla turystów! Cel został zrealizowany!

XXVII Zlot Młodzieży,, Toszek 2019″
21.09.2019 r.
Kolejny raz,, Turystyczna 13″ na zlocie młodzieży w Toszku.
Kolejny raz zwycieżyliśmy w kategoriach:
– chłopcy VII-VIII,, Piłkarskie piątki” 2 miejsce,
– dziewczyny VII-VIII Dwa ognie 1 miejsce,