Site Loader
ul. Elsnera 25, 44-105 Gliwice

Szanowni Państwo,

wraz z końcem września kończy się działanie systemu ŚLĄSKIEJ KARTY USŁUG PUBLICZNYCH (ŚKUP), która była do tej pory nośnikiem ulgi metropolitalnej (ulgi umożliwiającej bezpłatne podróże komunikacją miejską dzieciom w wieku od 7 do 16 lat  mieszkającym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ).

W nowym systemie Transport GZM, który zastępuje ŚKUP, kodowanie ulgi jest dużo prostsze niż w systemie ŚKUP. Można zrobić to w kilka minut. Nie trzeba iść do Punktu Obsługi Pasażera. Wystarczy smartfon lub dostęp do komputera z Internetem.

Co trzeba zrobić, aby dziecko mogło bezpłatnie podróżować naszymi pojazdami?

  1. Zakładamy konto imienne dla dziecka w aplikacji mobilnej Transport GZM lub w portalu transportgzm.pl.
  2. W zakładce „ moje dane” wybieramy „ulgi”, następnie „transport miejski” i ulgę „U-100 uczeń Metropolia”.
  3. Wprowadzamy dane zgodnie z instrukcją, wybieramy miasto zamieszkania z listy (ulga dostępna jest tylko dla mieszkańców GZM) i zatwierdzamy zgodę.

Ulga jest zakodowana na koncie i dziecko może bezpłatnie podróżować pojazdami ZTM (autobusami, tramwajami i trolejbusami).

Ważne jest, aby dziecko podróżowało z legitymacją szkolną do czasu pierwszej kontroli. Kiedy dziecko przy kontroli okaże swoją legitymację kontrolerowi, kontroler zatwierdzi ulgę i legitymacja nie będzie już potrzebna podczas kolejnych podroży.

Co, gdy dziecko nie korzysta z telefonu (smartfonu)?

  1. Dziecko nie musi korzystać z telefonu komórkowego. Konto można założyć w portalu transportgzm.pl i do takiego konta otrzymać nową Metrokartę. Metrokarty  dostępne będą od 1 października w kioskach, automatach biletowych i POP.
  • Jeżeli dziecko posiada w tej chwili ważną kartę ŚKUP z zakodowaną ulgą metropolitalną, można taką ulgę przenieść do konta w nowym systemie. Instrukcję, jak to zrobić i wszystkie dodatkowe informacje na temat wygaszania systemu ŚKUP i podróżowania z Transport GZM znajdą Państwo na stronie transportgzm.pl. Dostępna jest także bezpłatna infolinia pod numerem +48 800 16 30 30.

Jeżeli nie przeniosą Państwo danych z karty ŚKUP na nowe konto w systemie Transport GZM, ulga będzie nadal widoczna dla kontrolera na starej karcie ŚKUP. Należy  tylko sprawdzić, czy nie minął termin ważności samej karty.

Accessibility