SQUID GAME – serial nie dla dzieci!

“Squid Game” to ośmiodcinkowy serial na Netfixie i opowieść o zabójczym teleturnieju, w którym setki uczestników ryzykują życie, by zdobyć cenną nagrodę. Na ekranie jest to pokazywane w sposób bardzo realistyczny. Obok brutalnych scen w filmie widać strach i rozpacz bohaterów oraz bezwzględne okrucieństwo ich oprawców. Popularność filmu wśród dzieci i uśpiona czujność rodziców może być związana z mylącą stylistyką, jaką posługują się autorzy serialu – przebrania strażników, maski, tajemnicza postać koordynatora gry, kolorowa arena, na której dochodzi do rozgrywek. W błąd wprowadzić być może też to, że film nawiązuje do gier dziecięcych, jak „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga, patrzy” itp.

Jak piszą przedstawiciele Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę: „Z dziećmi, które oglądają lub już widziały serial, warto porozmawiać; zapytać o ich odbiór, emocje. Powiedzieć, że negatywne, przemocowe zachowania aktorów nie pokazują realnych sytuacji i nie można ich pod żadnym pozorem naśladować; wesprzeć dzieci, u których kontakt z serialem wywołał niezrozumienie i niepokój.

Ważne, by zadbać o przyjazną atmosferę takiej rozmowy, nie oceniać, nie mieć do dziecka pretensji i żalu”.

Zachęcam do przeczytania całego artykuły Fundacji, który znajduje się w linku poniżej.

SQUID GAME – serial nie dla dzieci! – Co nowego w Fundacji? – O Fundacji – Site (fdds.pl)