W tym roku mija 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W związku z tym nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym  „GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

Uczniowie będą mieli okazję poznać najnowszą historię, kiedy Polacy żyli w systemie totalitarnym władzy komunistycznej. Jednocześnie dowiedzą się o walce naszego narodu z tym systemem, w której główną rolę odegrała NSZZ „Solidarność”.

Kącik patriotyczno -historyczny -“40 lat po stanie wojennym” w Szkole Podstawowej nr 13 w Gliwicach przedstawia najważniejsze wydarzenia od momentu wprowadzenia stanu wojennego 13.12.1981 roku. Na kolejnych zdjęciach pokazane zostało życie codzienne w PRL -u lat 80 -tych XX wieku. Następne zdjęcia przedstawiają obrady Okrągłego Stołu oraz wybory 4.06.1989 roku. Ostatnie dwa zdjęcia przedstawiają Warszawę i Katowice współcześnie. Całość wystawy pomyślana została tak, aby pokazać uczniom w jaki sposób przez ostatnie 40 lat zmieniała się Polska.

Młodzież szkolna w dniach 8 -15.1.2021 uczestniczyła w projekcji filmu “Nie zabierajcie Mamy”. Dzięki filmowi uczniowie mogli zapoznać się z realiami stanu wojennego i życia w systemie totalitarnym.

Zdjęcia z projekcji filmu “Nie zabierajcie Mamy”.

Uczniowie naszej szkoły zapoznali się z wystawą “Stan Wojenny 1981 -1983”. W dniach 15 -16.11.2021 na terenie szkoły była prezentowana elektroniczna wersja wystawy przygotowanej przez IPN.

Ponadto, uczniowie wzieli udział w lekcjach poświęconych stanowi wojennemu. Podczas lekcji wykorzystano materiałyedukacyjne przygotowane przez IPN oraz nauczycieli.

Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową – http://pamiec81.pl