Site Loader
ul. Elsnera 25, 44-105 Gliwice

W dniach 16 – 20.05.2022 r. odbyła się polsko niemiecka wymiana młodzieży. W SP13 gościło szesnastu uczniów i dwóch nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Grund- und Oberschule Wilhelmshorst w Niemczech.

Podczas pięciu dni pobytu w Gliwicach uczniowie niemieccy mieli okazję zobaczyć w jaki sposób prowadzone są lekcje w Trzynastce, a niemieccy nauczyciele uczyli polskich uczniów. Goście poznali naszą szkołę, zaplecze dydaktyczne i otoczenie. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych grach i zabawach integracyjnych, rozgrywkach sportowych. Polscy uczniowie zamieniali się w nauczycieli i uczyli swoich niemieckich kolegów języka polskiego. Wszyscy wspólnie zwiedzili najbliższą okolicę m.in. Gliwicką Radiostację, Zamek Piastowski, Więżę kościoła Wszystkich Świętych, Palmiarnię, Szyb Maciej w Zabrzu. W muzeum Chleba w Radzionkowie uczestnicy wymiany wzięli udział w warsztatach przygotowania chleba, a piękno naszej przyrody zobaczyli w tamtejszym Ogrodzie Botanicznym. Niemieccy uczniowie i nauczyciele spróbowali polskich potraw m.in. pierogów, śląskich rolad, klusek, a podczas jednego z wieczorów polskich kiełbasek z grilla.

Podsumowując całe spotkanie uczniowie wspólnie tworzyli filmiki z wydarzeń tego tygodnia, rozwiązywali quiz o Gliwicach oraz ankietę ewaluacyjną. Goście zostali obdarowani przez polskich gospodarzy prezentami. Pomiędzy uczniami nawiązały się bardzo dobre relacje, co można było zobaczyć również podczas wspólnego tańczenia Belgijki czy Macareny.

Przedsięwzięcie było dofinansowane przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży, a koordynatorkami były pani Claudia Brymm i pani Mariola Bucher dyrektor szkoły.

Accessibility