Site Loader
ul. Elsnera 25, 44-105 Gliwice

Nasza Szkoła w tym miesiącu przystępuje do ogólnopolskiej kampanii społecznej
“IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”,
której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie.

 Zachęcamy wszystkich, zarówno tych dużych jak i małych, do  przyłączenia się do tej kampanii. 
Najważniejszą ideą kampanii jest podkreślenie jak ważne jest wspólne  – dzieci i  rodziców – tworzenie i wysyłanie kartek świątecznych do osób najbliższych. 

Uczniu, przygotuj kartki samodzielnie i wyślij do swoich bliskich! Możesz przygotować własne kartki świąteczne w ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Pisania Kartek Świątecznych”,  który organizowany jest zawsze w trzecim tygodniu grudnia. 

Pamiętaj o osobach w potrzebie. Możesz kartki zrobione przez siebie wysłać seniorom, do domów dziecka, osobom pozostających na święta w szpitalu, osobom bezdomnym, i wszystkich innym, które mogą w święta Bożego Narodzenia czuć się samotnie. 

Promuj ideę pisania kartek i dbania o relacje! 

DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE? 

•        Sprawiają  odbiorcy ogromną  radość. 
•        To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych.  
•        Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy za każdym razem, gdy na nie spoglądamy. 
•        Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi – możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich. 
•        Poprzez własnoręczne napisanie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których kierujemy  życzenia świąteczne.  
•        Kartki świąteczne stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny. 
•        To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne. 
•        To naprawdę łatwe! 

RODZICU, CO MOŻESZ ZROBIĆ WSPÓLNIE Z DZIECKIEM?

Wspólne tworzenie bądź wypisywanie kartek świątecznych nie ogranicza się tylko do sformułowania bożonarodzeniowych życzeń, wypisania adresu czy naklejenia znaczka. Kilka pomysłów, które otwierają listę potencjalnego zaangażowania najmłodszych we wspólną pracę.

• ZABAWA NR 1: ALBUM RODZINNY : Wyciągnij zdjęcia rodzinne, rozłóż je na stole i zapoznaj dziecko z członkami rodziny, w szczególności z tymi osobami, do których pisane są kartki świąteczne. Opowiedz dziecku o historii rodziny i pozwól dziecku zadawać pytania z nią związane.

• ZABAWA NR 2: SZNURKIEM PO MAPIE : Przygotowywane kartki świąteczne mają swojego adresata, który mieszka pod konkretnym adresem. Wyciągnij mapę Polski (bądź świata w przypadku zamieszkiwania adresata poza granicami naszego kraju) i pokaż dziecku, w jakich rejonach mieszkają Wasi członkowie rodziny. Zaznacz na mapie miejscowość Waszego zamieszkania i do miejscowości, do których wysyłacie kartki przeciągnijcie sznurki. Na końcu porównajcie długość sznurków i sprawdźcie, kto z członków Waszej rodziny mieszka najbliżej Was, a kto najdalej.

• ZABAWA NR 3 : MAŁY LISTONOSZ : Nie ograniczaj się tylko do wspólnej pracy z dzieckiem, ale również pójdź z dzieckiem na pocztę i pokaż, jak w praktyce wygląda wysłanie kartki bożonarodzeniowej.

• ZABAWA NR 4 : ŚWIĄTECZNE RYMOWANIE : Ułóż wspólnie z dzieckiem treść życzeń bożonarodzeniowych. Życzenia te mogą być napisane w postacie rymowanki. Przy okazji pokaż dziecku, na czym polega rym i rymowanie.

• ZABAWA NR 5 : PRZY WIGILIJNYM STOLE : Podczas wypisywania kartek porozmawiaj o ważności świąt Bożego Narodzenia. Wymieńcie wspólnie potrawy, jakie powinny się pojawić na wigilijnym stole, poinformuj dziecko o tym, na czym polega tradycja pozostawiania jednego wolnego miejsca przy stole. Porozmawiajcie o historii narodzenia Jezusa Chrystusa.

Accessibility